„A játék keretein belül minden egyes személy élete ugyanolyan jelentéktelenné és eldobhatóvá válik. A különbség abban nyilvánul meg, ki meddig képes elmenni a győzelem érdekében.”
Kékeszöld melegítőszettek, vészjósló álarcok, vér. Sok-sok vér. Az utóbbi hetekben igazi kihívás nem szembetalálni magunkat a sorozatkedvelők legújabb kedvencével, a Squid Game-mel (nem túl szerencsés magyar fordításban Nyerd meg az életed). A dél-koreai dráma pontosan egy hónapja jelent meg, de már az első napokban világszerte megőrjítette a nézőket.
A Squid Game a minap hivatalosan is letaszította a Bridgertont a Netflix-trónról, ezzel megkaparintva a legnagyobb debütáló sorozat címét. A közösségi platformokat hihetetlen gyorsasággal ellepték a mémek és videórészletek. Nem túlzás azt mondanunk, hogy még a csapból is ez folyik. A színészek is őrült iramban gyűjtik a követőket. Jung Ho-yeon (Kang Sae-byeok) – aki modellként kezdte karrierjét – Instagram-követőinek száma 400 000-ről 20 millióra ugrott az elmúlt hetek alatt, és a számlálás itt nem áll meg.
Na de hol jönnek képbe a kalmárok? Egy gyermekjátékokon alapuló, halálos játékba csöppenünk bele. Tanúi lehetünk szövetkezésnek, barátságok kialakulásának, árulásnak. Egy ponton minden játékosnak döntenie kell a prioritásait illetően. A sorozat címadója szintén egy koreai gyermekjáték, ami amellett, hogy stratégiázást igényel, nem zárja ki a fizikai erőszakot sem. A kalmár mindössze a porba rajzolt alakzat pontos formájára utal, ami a játék alapját képezi.

Bizonyos vélemények szerint a sorozat hatalmas sikere a karaktereknek köszönhető, akik pénzügyekben szerencsétlen, többnyire a társadalom peremére taszított alakok. A rendező azt nyilatkozta, a történet a modern kapitalizmus allegóriája, valamint emellett rávilágít a szórakoztatás és a brutalitás kapcsolatára is. Nem újdonság, hogy az emberek izgatottan kísérik figyelemmel a képernyő mögött életükért küzdő játékosokat. Az éhezők viadala mai napig a nézőközönség egyik hatalmas favoritja. Így talán jogosan merül fel bennünk a következő kérdés: vajon mit árul el rólunk az, hogy ilyen szívesen nézzük végig mások szenvedését? Akaratlanul is egy párhuzam alakul ki a nézői élmény és a sorozatbeli világ között.
A Squid Game népszerűségéhez kétségkívül hozzájárult maga az esztétikum is. A pasztell színek hátborzongató módon tükrözik a gyerekkort. Egyfajta pszichológiai manipulációként is működhet, hiszen a nosztalgia egy kisebb fokú biztonságérzetet kelt az emberben. A melegítőszett színe is alaposan kigondolt lépés a kosztümcsapat részéről, a zöldeskék árnyalat és a vérvörös kontrasztja meglehetősen látványos, így szerepet játszik a sokkhatás elérésében.
De nézzük meg kicsit közelebbről a híres melegítőruhák funkcióját. A történelem során bizonyos csoportokon belül az egyenruhák általában egy fő célt szolgáltak: az identitás lerombolását. Ha tudat alatt is, de belevési a tagok elméjébe, hogy az egyéniségük nem számít, már egy kollektív egész részei. Ez a Squid Game-re is rávetíthető. A játékosok számára megszűnik létezni versenyen kívüli életük, mindössze motivációs tényezőként van jelen. A játék keretein belül minden egyes személy élete ugyanolyan jelentéktelenné és eldobhatóvá válik. A különbség abban nyilvánul meg, ki meddig képes elmenni a győzelem érdekében.

Nyakunkon a halloween, és valami azt súgja, idén jelmezek terén ez lesz az új Harley Quinn-féle fenomén. A statisztikák szerint a sorozat megjelenése óta kétszeresére nőtt a melegítőszettek és a fehér Vans cipők iránti kereslet az interneten. Még a sorozatbeli őrök élénk kezeslábasának utánzatát is árusítani kezdték. Ne lepődjünk hát meg, ha halloween napján a sorozat inspirálta jelmezekbe botlunk a közösségi médiák minden szegletében.
Hwang Dong-hyuk, az író – és egyben rendező – állítása szerint már tíz éve próbálta eladni az ötletet, viszont idáig nem volt rá kereslet. Legfrissebb interjújában azt is elárulta, hogy a fejében már kirajzolódott egy potenciális folytatás. Ennek ellenére még nem döntötte el, belevág-e vagy sem. Ha igen, a második évadban bizonyos karakterek háttértörténetére helyezné a hangsúlyt. Emellett természetesen az alapszálat is tovább szőné. Nem kizárt, hogy a rendező csupán szeretné megizzasztani a Netflixet hosszas válaszadásával, azonban tény, hogy kár lenne egy ekkora sikerű sorozatnak és egy ilyen sokáig dédelgetett álomnak itt véget vetni. Bőven maradt még megválaszolatlan kérdés.