Életem első cikke egy beszámoló lesz a november 19–22. között Frankfurtban megrendezett Formnext konferenciától. Nem tudom, kinek mennyire ismerős a téma... 3D nyomtatás, 3D szkennelés, esetleg lézergravírozók és társaik. Habár egyeseknek nagyon közel állhat a szívéhez ezeknek a témáknak némelyike, másoktól távol állhatnak.
Az utazást FlixBusszal oldottuk meg, ami egész vállalható volt, főleg, ha közben prezentációkat szeretnél módosítani. Három napot töltöttünk a városban. Maga a kiállítás monumentális volt. Két épületben zajlott az esemény, és nagyon sok YouTube-er is járta a helyet, akik az itt felfedezhető témák iránt érdeklődtek. A következő képen például Sam Prentice-vel (84k feliratkozó) és Printing Nerddel (675k feliratkozó) való találkozásom örökítettem meg!

Szerda este lehetőségünk volt részt venni a 3DMakerPro gálaestjén, ahol bemutatásra került a cég új Lidar szkennere, amely drónra szerelhető, és 40–70 méterre is „ellát“. Megismerkedhettünk a velük együttműködő cégek vezetőivel is, mint például a all3dp weboldalának a szerkesztőjével és az AESUB igazgatójával. Majd a hálózatépítés után egy kisebb bemutatót tarthattunk a korábbi projektjeinkről.
Csütörtökön bekapcsolódtam online a Felvidéki Tudományos Diákköri Konferenciára, amit a komáromi Selye János Egyetem rendezett meg. Ezt követően turistáskodtunk, illetve megnéztük a környéket, majd másnap újra belevágtunk a két épület két emeletén zajló kiállítás megtekintésébe. Szkennerek terén lehetőségünk volt kipróbálni a 3DMakerPro Eagle Max szkennerét (egy inkább épületek szkennelésére szánt LIDAR alapú szkenner), illetve más gyártók portabilis eszközeit is.

Nyomtatók terén pedig megtekinthettük a Prusa Core One nyomtatóját. (Josef) Prusát legtöbben ismerik, de ez most már coreXY, vagyis gyorsabb, jobb, zártterű és masszívabb anyagok nyomtatására is alkalmas. CoPrint többszínű nyomtatófej fejlesztésüket is elhozták, ami elméletben jó, a megvalósítás kevésbé. Az elképzelés az, hogy egy fejlesztési készlet kompatibilis a legtöbb piacon lévő géppel, de a magas árazás, a késői szállítás és a zárt szoftverek nehezítik a kezdők és laikusok dolgát. Ezek mellett még nagyon sok érdekesebbnél érdekesebb fejlesztést és újdonságot találtunk ott.
Érdekes volt látni, hogy egyre több cég nyit az egy négyzetméternél nagyobb nyomtatóterű gépek fejlesztése felé. Ahogy Gombóc Artúr mondaná, voltak kicsi gépek, nagy gépek, furcsa gépek, lyukas gépek... IDEX gépek, cserélhetőfejes gépek, dinamikusan változtatható nyomtatókeresztmetszetű gépek, robottal működtetett farmmegoldások és nem-nyomtató nyomtató gépek. Viccet félretéve, nagyon érdekes volt, és rengeteg emberrel találkoztunk, akik különböző cégeket képviseltek. Ennek köszönhetően értékes információkkal, ötletekkel és kontaktokkal gyarapodtam.

Este kipihentük magunkat, aztán másnap még megnéztük a környéket, hogy aztán este ismét FlixBusszal elinduljunk, amely a hajnali órákban kidobott engem Brünnben. Nagyon érdekes élmény volt, de ahogy mondani szokták, egy kép többet mond ezer szónál, ezért tessék, 10.000 szó +...



Köszönetet szeretnék mondania Sapientia Hungaroriae Alapítványnak és a 3DMakerPro csapatának a lehetőségért! Remélem, jövőre is megismételhetem ezt a felejthetetlen utat.
Akik hasonló technológiákkal szeretnének foglalkozni, vagy csak érdekli őket, azoknak mindenképp ajánlom, hogy vegyenek részt a kiállításon. Illetve, ha meg szeretnétek nézni őket élőben, meg akartok valósítani valamit ezekkel a gépekkel, vagy vásárolni szeretnétek magatoknak, keressetek meg bátran! 😉