Képzeljünk csak el egy alternatív világot, ahol a testünk akképpen öregszik, hogy a naptárunkban hány évenként szerepel a születési dátumunk. Az emberek többségénél semmi változás nem lenne, aki 2000. január 6-án született, az most huszonnégy éves, aki 2015. július 16-án, az idén lesz kilenc. Az általam említett, alternatív világban én csak öt éves lennék, ugyanis 2004. február 29-én születtem. Hogy ez milyen érzés? Mekkora szívás? Különleges vagyok-e ettől? Hogyan reagálnak az emberek, amikor megtudják? Mikor ünneplem a szülinapom, ha éppen nincs?
Négyévente a február nem huszonnyolc, hanem huszonkilenc napos. Ezeket az éveket szökőévnek nevezzük, február 29. pedig ezen szökőéveknek a „toldaléknapja”. A hiedelemmel ellentétben azonban nem ez a nap, hanem február 24. a „szökőnap”. Ennek különböző, a naptár kialakulásával kapcsolatos okai vannak.
Mivel jár, ha február 29-én születtél?
A leggyakoribb kérdés, amit megkapok a szülinapommal kapcsolatban, hogy mikor ünneplem. Erre eléggé egyértelmű a válasz: február 29-én. Na de mi van akkor, ha az adott évben éppen nincs február 29.? Hát olyankor három lehetőségem van. Első a drasztikusabb, hogy nem ünneplem, azon az elven elindulva, hogy idén nincs szülinapom, tehát nincs mit megünnepelnem. A második opció már kecsegtetőbb: március elsején, de az meg már milyen, hogy egy másik hónapban ünnepeljem. A harmadik lehetőség, amit én is alkalmazok, hogy február 28-án tartom.
Különleges-e, ha valaki február 29-én született?
Teljes elfogultsággal jelenthetem ki, hogy igen, mivel ez az egyik legritkább születési dátum. De ugyebár én elfogult vagyok. Az viszont elgondolkodtató, hogy mi teszi különlegessé ezt a napot. Az, hogy csak négyévente van, vagy azok az emberek, akik ezen a napon születtek. Ezt már döntse el mindenki maga.
Hogyan reagálnak az emberek, amikor megtudják?
Nagyon gyakori, hogy a beszélgetőpartner elpoénkodja: „Haha, akkor te csak négy éves vagy, az ovit már elkezdted?”. Ez még akár vicces is lehet. Vannak, akik meglepődnek, és azonnal érdeklődnek, hogy akkor ez hogyan, miképpen van, mikor ünneplem, hány éves vagyok, ha a szökőéveket számoljuk. Volt már olyan szituáció is, amikor a másik fél azonnal izgatottá vált, és teljes örömben tört ki, hogy végre van egy olyan ismerőse, aki február 29-én született. Tehát tud velem dicsekedni.
Szívásnak tartom-e?
Kamaszkoromban annak éltem meg. Nem hisztiztem rajta, semmi ilyesmi, csak egyszerűen úgy voltam vele, hogy minek ünnepeljem, ha „nincs” szülinapom. Persze, manapság sem tartom egy eget rengető eseménynek, de azért a szökőéves szülinapoknak van egy sajátos varázsa. Jó érzés úgy belenézni a naptárba, hogy igen, idén nekem is van szülinapom. Az ismerőseimnek nem kell filózni, hogy 28-án vagy 1-jén köszöntsenek-e fel. A facebookos születésnapok közt végre helyet kap az enyém is. Egyszerre leszek a húgommal öt éves, tehát elég egy ötös gyertyát venni. Idén lesznek a nyári olimpiai játékok, ezeket is pont négy évente, a szökőévekben rendezik. Ezek ilyen apró örömei az idei évnek.
Konklúzió?
Összességében elmondhatom, hogy február 29-én születni azért elég különleges dolog – hogy ez most pozitív, vagy negatív, az tőlünk függ. Pozitív lehet, hogy megbecsülöm a ritka éveket, mikor naptárilag is van szülinapom, bemutatkozásnál van egy állandó poén, és egy kicsit különleges lehetek. Negatívum lehet, hogy esztétikai szempontból nem láthatom sok helyen a születési dátumomat, ha épp nincs szökőév, esetleg valaki viccet csinálhat belőlem, de hát ezt meg már nem veszem magamra. Húsz év alatt hozzászoktam ahhoz, hogy mindezzel együtt jár február 29-én születni.