A halloween ünnepe, bár napjainkban elsősorban szórakoztató eseményként ismert, mély pogány gyökerekkel rendelkezik. Ezek a gyökerek a kelta, északi és germán hagyományokból, valamint az ősi mezőgazdasági társadalmak ünnepeiből táplálkoznak. Az évkör (Wheel of the Year) több ősi hagyomány elemeit egyesíti, és bár tiszteli a múlt bölcsességeit, alkalmazkodik a mai korhoz. Ez a rugalmasság segíti a spirituális rendszereket abban, hogy folyamatosan megőrizzék jelentőségüket az emberek számára.
Az évköri ciklus első ünnepe a samhain (ejtsd: szávin), az „éves boszorkányújév”, amely a nyár végét és az ősz termésének lezárását jelöli. Az ősi időkben az emberek úgy hitték, hogy ilyenkor a látható és a láthatatlan világ közötti fátyol a legvékonyabb, megnyitva az utat az elhunytak emlékezete és a megújulás felé. Ekkor az emberek máglyákat gyújtottak és jelmezeket öltöttek, hogy elűzzék a szellemeket. A nyolcadik században III. Gergely pápa november 1-jét a szentek tiszteletének napjává nyilvánította, így a mindenszentek napja hamarosan magába olvasztotta a samhain hagyományait. Az ünnep előestéje, az All Hallows Eve (mindenszentek estéje), később halloween néven vált ismertté, és az idők során a jelmezbe öltözés, tökfaragás, édességkérés és vidám összejövetelek jellemzik.
Samhain
A kelták, akik körülbelül 2000 évvel ezelőtt éltek, főként a mai Írország, az Egyesült Királyság és Észak-Franciaország területén, november 1-jén ünnepelték az új évet. Ez a nap a nyár és a termés végének, valamint a sötét, hideg tél kezdetének időszaka volt, amit sokan az emberi halálhoz is kapcsoltak.

A kelták úgy hitték, hogy az új év előestéjén, október 31-én, a határvonal az élők és a holtak világa között elmosódik. Ezen az éjszakán ünnepelték a samhaint, amikor úgy vélték, hogy a halottak szellemei visszatérnek a földre. Ezek a szellemek nemcsak gondokat okozhattak, hanem a terményekre is veszélyt jelentettek, de a druidák – a kelta papok – ezt a helyzetet arra használták, hogy jövendöléseket tegyenek a jövőről. A kelták számára, akik teljes mértékben a természet szeszélyeitől függtek, ezek a jövendölések fontos megnyugvást nyújtottak a hosszú, sötét téli hónapok során.
A druidák hatalmas szent tüzeket gyújtottak, ahol az emberek összegyűltek, hogy terményeket és állatokat áldozzanak a kelta isteneknek. Az ünnepség során a kelták jelmezeket viseltek, gyakran állatfejekből és bőrből készült öltözeteket, és megpróbálták kitalálni egymás jövőjét. Amikor az ünnep véget ért, újra meggyújtották a házi tűzhelyeiket a szent tűzből, hogy védelmet nyújtsanak a közelgő tél folyamán.
Mindenszentek napja
A mindenszentek napját 609. május 13-án IV. Bonifác pápa alapította a római Pantheon tiszteletére, majd III. Gergely pápa november 1-jére helyezte át, bővítve minden szent ünneplésére. A 9. századra a kereszténység eljutott a kelta területekre, ahol fokozatosan felváltotta az ősi szokásokat.
A katolikus egyház 1000 körül november 2-át a halottak napjává nyilvánította, hogy helyettesítse a kelta halottak ünnepét. A halottak napját nagy tűzgyújtásokkal és jelmezbe öltözve ünnepelték, miközben a mindenszentek ünnepe All Hallows néven is ismertté vált, és az előző éjszaka, a samhain pedig All Hallows' Eve-ként ismert.

Hogyan kezdődött a halloween?
A halloween ünneplése a gyarmati Új-Angliában nagyon visszafogott volt a szigorú protestáns hitrendszerek miatt, de Marylandben és a déli gyarmatokon sokkal elterjedtebb volt.
Ahogy különböző európai népcsoportok és az őslakos amerikai kultúrák hagyományai keveredtek, egy sajátos amerikai halloween kezdett kialakulni. Különösen az ír bevándorlók járultak hozzá a halloween ünneplésének népszerűsítéséhez az országban.
Az első ünneplések „játszópartik” voltak, ahol a szomszédok meséltek a halottakról, jóslatokat mondtak, együtt táncoltak és énekeltek. A gyarmati halloween-bulikon kísértetmesélések és különféle csínytevések is szerepeltek.
A 19. század közepére az őszi ünnepségek elterjedtek ugyan, de a halloween ekkor még nem volt mindenhol népszerű. Ez a hagyomány végül Egyesült Államok-szerte meghonosodott, és mára a halloween az egyik legnagyobb és legvidámabb ünneppé vált, amelyet különböző módokon ünnepelnek. A múltból hozott szokások és újonnan kialakult hagyományok együttesen formálják ezt a különleges időszakot, tele jelmezekkel, édességekkel és vidámsággal.