Végre itt a „spooky season”! Az időjárás miatti levertség és immungyengeség ellenére sem csorbulhat az őszies hangulat – mi is lehetne jobb gyógyír ezekre, mint egy halloweeni filmezés? A libabőr és a gore helyett azonban most egy rendhagyó filmajánlóval készültem.
A Halhatatlan szeretők (Only Lovers Left Alive) Jim Jarmusch 2013-as filmje, ami valahol egy filozofikusan szenvedős művészfilm és egy romantikus vámpírdráma közt helyezkedik el a műfajspektrumon. A történet két halhatatlan vámpír – a meg nem értett rocksztár, Adam (Tom Hiddleston) és a bölcs hippie, Eve (Tilda Swinton) – évezredek óta tartó szerelmének egy, a modern világban játszódó időszakát meséli el. A film a nyomott őszies hangulat és a vámpírmitológia modern értelmezése mellett a társadalomkritikát sem mellőzi. Egy igazán velős, hangulatos moziélmény nyújthat halloween környékén, és tökéletes választás lehet azok számára, akik kedvelik az elgondolkodtató történeteket.
Az I saw the TV glow (borzalmas magyar címén Ragyogj TV, ragyogj) egy Jane Schoenbrun rendezésében, 2024-ben bemutatott amerikai pszichológiai horrorfilm – bár véleményem szerint inkább horrorelemekkel fűszerezett lélektani drámaként érdemes tekinteni rá.
A történet egy amerikai kisvárosban kezdődik a kilencvenes években, amikor két különc kiskamasz, Owen (Justice Smith) és Maddy (Brigette Lundy-Paine) összebarátkozik egy késő esténként vetített félelmetes tévésorozatnak hála. A műsor iránt táplált, szinte már beteges rajongásuk hátterében az áll, hogy a tévében megjelenő szörnyekhez hasonlóakkal küzdenek a való életben is. Ahogy a történet kibontakozik, lassan elmosódnak a határok a fantázia és a valóság között, és rengeteg dolog megkérdőjeleződik nemcsak a szereplők, de a nézők számára is.
Ez az összetett film első ránézésre zavarosnak tűnhet, így mindenkit arra buzdítok, hogy csak a stáblista közben guglizzon rá az értelmezésére. Lassú történetvezetése és szinte már depresszív komorsága miatt elsősorban az elvontabb filmek kedvelőinek ajánlom.
A Donnie Darko egy 2001-es pszichológiai thriller, Richard Kelly író-rendező debütáló alkotása. Nem egy tipikus slasher horror, de nyomasztó hangulata és képi világa miatt mégis jó választás lehet október vége felé.
A címszereplő, Donnie (Jake Gyllenhaal), egy zavart tinédzser, akit hátborzongató látomások gyötörnek: Frank, egy nyúljelmezes idegen közli vele, hogy a világ hamarosan véget ér. A kamasz fiú lelkileg egyre mélyebbre süllyed, miközben próbálja feldolgozni a körülötte zajló eseményeket, és kideríteni, hogy ő őrült-e meg, vagy az egész világ. A film komplex cselekménye olyan sci-fi témákat is érint, mint az időutazás és a párhuzamos dimenziók, de foglalkozik egzisztenicális kérdésekkel is, mint amilyen a képzelet és a valóság közötti illékony határok.
Az elmúlt évtizedek során a Donnie Darko kultfilmmé vált, és főleg azoknak szól, akik szeretik a gondolatébresztő, rejtélyes, de mégis mély történeteket.

A ParaNorman egy 2012-ben, Sam Fell és Chris Butler rendezésében megjelent, stop-motion technikával készült horrorfilm-vígjáték. A film egyedi látványvilágának köszönhetően lenyűgöző módon kelti életre a karaktereket és kalauzolja a nézőket egy meglepően kísértetiesen világba. Mélyebb témákat is feldolgoz (eléggé közérthető módon), és a bájosan bugyutának induló történet hamar horrorisztikusba fordul. Ez a tökéletes halloweeni választás azok számára, akik egy kísérteties, de mégis szívmelengető és könnyed filmélményre vágynak, és nem riadnak vissza a szerethetően elcsépelt humortól.
Az említett filmek különböző aspektusból idézik meg a halloween sajátos hangulatát. Legyen szó elvont filozófiai kérdésekről, nyomasztó látomásokról vagy épp egy szívmelengető komédiáról, mindegyik rendhagyó élményt kínál az őszi szezonra.