November 5. folyamán lezajlott a négy évente megrendezésre kerülő elnökválasztás az Amerikai Egyesült Államokban. Meglehetősen nagy különbséggel aratott győzelmet a leköszönő elnök, Joe Biden elődje, az USA 45. elnöke, Donald Trump. Az amerikai üzletember, aki a Republikánus Párt képviselőjeként indult a választásokon ezennel történelmet írt: a legidősebb, kétszeresen megválasztott elnökké nőtte ki magát. Az új elnök beiktatására a jövő év januárjában kerül sor. A világ vezető politikusai, üzletemberei szívélyes üzenetek soraival gratuláltak Trumpnak. Többek között Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke, a szlovák államfő Peter Pellegrini, vagy éppen Emanuel Macron, a Francia Köztársaság elnöke is jókívánságaikat fejezték ki a megválasztott elnöknek.
A választási előrejelzések szoros eredményt jósoltak, ami, mint láthatjuk, nem vált valóra. Donald Trump 295 elektort gyűjtött a választások során (a teljes győzelemhez 270 elektorra volt szükség), míg ellenfele, a Demokrata Párt jelöltje, Kamala Harris mindössze 226 elektori szavazatot zsebelt be. A különbség szemmel látható a két jelölt között. Harris 19 államban aratott győzelmet, melyek a következők: Oregon, Washington, Kalifornia, Colorado, Új- Mexikó, Illinois, Minnesota, Virginia, Massachusetts, Maryland, Connecticut, Rhode Island, Delaware, New York, New Jersey, Vermont, New Hampshire, Maine és Hawaii. A többi 32 államban Trump diadalmaskodott. Az úgynevezett billegő államokban, melyek közé sorolandó többek között Georgia, Észak-Karolina, Pennsylvania, Michigan és Wisconsin, egyöntetűen a republikánusok aratták le a babérokat.
A világ egyik fele egyet ért az amerikai választópolgárokkal, míg a másik fele egyenesen megkérdőjelezi épelméjűségüket. Minden embernek van saját véleménye, amelyet is nyilvánítanak. A közösségi médiát kommentek milliói lepték el. Ki csalódott a demokráciában, ki pedig egyenesen a fellegekben jár az eredmények láttán. A sztárvilág sem maradt csendben a választások kimenetele kapcsán. A nyíltan Kamala Harrist támogató hírességek, köztük a rapper Cardi B, Quentin Tarantino, filmrendező, Christina Applegate színésznő, vagy éppen az író, Stephen King közösségi médiás felületeiken keresztül fejezték ki nemtetszésüket az eredmények hivatalos bejelentése után. Azonban Hollywood másik fele boldogan írja ki magából gondolatait Twitteren. Ezen hírességek közé tartozik Rob Schneider, színész, a hírhedt üzletember, Elon Musk, vagy éppen Gina Carano színésznő.
Vajon az elnökjelöltek kampánya befolyásolta a szavazók többségét? A kérdésre a válasz egy egyöntetű igen. Trump kampányának fő témái közé sorolhatjuk a bevándorlás politikai témakörét és a gazdaság fejlesztésével kapcsolatos gondolatokat. A másik oldalon Harris az abortuszjogokat és a demokrácia megvédését tűzte ki céljául. Sajnos, ez nem bizonyult elégségesnek. Trump önmagához híven lehetetlenebbnél lehetetlenebb ígéretekkel fordult szavazóbázisa felé. Például, hogy mindössze 24 óra leforgása alatt véget vet az ukrán – orosz konfliktusnak, és tervei közé tartozik 25 millió illegális bevándorló kitoloncolása is az Amerikai Egyesült Államokból. Végül az amerikai szavazók számára Trump programja tűnt biztatóbbnak.
Az amerikai állampolgárokat Donald Trump előélete sem tántorította el attól, hogy végső voksukat a volt elnökre adják le. A megszavazott elnököt elítélte a bíróság több komoly hangvételű eljárásban is, melyek közé tartozik szexuális zaklatás, okirat-hamisítás, vagy éppen rágalmazás. De a népszerű politikus imázsát ezen ügyek sem feketítették be. Sokak szerint kapóra jött neki az ellene elkövetett merénylet is, mely során egy kampányrendezvény keretein belül egy fegyveres rálőtt. A golyó Trump fülét súrolta. Az előző négy év folyamán Amerika lakossága kiábrándult a Demokrata pártból, és annak jelöltjeiből. Hiába mutattak a gazdasági mutatók kivételes eredményeket.
Hogyan változik a geopolitikai helyzet Trump újonnani elnökségével? Az elemzők szerint a megválasztott elnök nagyban befolyásolhatja az elkövetkező évek alakulását a világpolitikában is. Kérdés, hogyan hatnak majd az elnökválasztás eredményei az Ukrajna és Oroszország közötti háborús konfliktus kimenetelére. Ahogy azt már az előbb is említettem, Trump bizonyos nyilatkozataiban hangsúlyozta, hogy mindössze egy nap alatt véget vetne a háborúnak. Vajon hogyan? Sokak szerint megvonhatja a támogatást Ukrajnától, de ennek ellenkezője is szóba kerülhet. Az újonnan megválasztott elnök kitoloncolná az Egyesült Államokban elő illegális bevándorlókat. Körülbelül 25 millió lakosról lenne szó, amely rengeteg pénzbe kerülne az országnak, nem beszélve a gazdasági és emberjogi következményekről. Az amerikai építőipar jelentős részét képezik bevándorlók, akik kitoloncolásával krach jelentkezne ebben az iparágban. Természetesen az etikai kérdésekről is szót kell ejtenünk. Az emberek kitoloncolásával családok szakadnának szét, emberi kapcsolatok mehetnek tönkre. Szakértők elmondása alapján Trump magasabb vámokat szabna ki az Európai Unióból érkező import termékekre, és a Kínával való kapcsolatokat is szigorúan szabályozná.
Hogy Amerika jól döntött-e, az a következő négy évben kiderül.