„Az egyes epizódok témáikban mindig különállóak, azonban összeköti őket a címadó kapocs: halál, szerelem (vagy néha épp a halálos szerelem) és a robotkontroll szentháromsága.”
Ha 5 évvel ezelőtt azt mondja nekem valaki, hogy egy egyetemi magazinban, ahol két évig kizárólag csak filmekről írtam, az első sorozatajánlóm egy futurisztikus sci-fi-szériáról pötyögöm majd, valószínűleg szemberöhögöm. Spoiler: így lett (mármint, a robotos rész).
A szabad magyar fordításban Szerelem, halál és robotok című animációs rövidfilmsorozat 2019. március 15-én debütált a Netflix forgalmazásában. Érdekessége, hogy epizódonként más és más országok animátorai dolgoztak az átlagosan 7–22 perces részeken, melyek animációs technikáikban, de egyéni művészeti megoldásaikban sem hagyták cserben a nézőt: 2D, illetve 3D-ben szerkesztett részek váltakoznak, ahol a CGI szerelmesei sem maradnak látványdömping nélkül. A művészeti kivitelezések sem elhanyagolandók: van, ahol egy teljesen életszerű környezetből csöppenünk át a következő epizód „gyurmabirodalmába“ vagy épp egy szürrealista festményt megidéző világba. Az egyes epizódok témáikban mindig különállóak, azonban összeköti őket a címadó kapocs: halál, szerelem (vagy néha épp a halálos szerelem) és a robotkontroll szentháromsága. A sorozat egyik fő alkotója, Tim Miller szerint a technikák, illetve témák vegyítése egy célt szolgál: minél szélesebb nézőközönséghez eljuttatni egy megosztó tematikát, amelynek sokszínűségében a leginkább szkeptikus fogyasztó is megtalálja a neki tetszőt. (Hmm, asszem, én pont ettől a mentalitástól hipnotizálódtam...)
Az első évad 18 részét 2021-ben követte 8, majd az idén lehozott, 9 részes 3. évad, melyek összesen 8.4/10 pontot „robotoltak“ össze átlagosan az IMDb filmes adatbázison.
A következőkben 5 olyan részt veszek (tartalmi) górcső alá, melyek egy vért izzadós top 12-es lista leszűkítésének az eredményei... Na meg egy instagramos szavazáséi. Disztópára fel!
5.) Automated Customer Service (Automata ügyfélszolgálat)
IMDb-értékelés: 6.5 (a 2. évad 6. legmagasabbra értékelt része)
Sunset City a felső pár százalék városa. Na meg a helyettük mindent végző és elvégző robotmasináké. A nem túl távoli jövő látszólag utópisztikus képében egy „porszirobot“ tartja kordában egy egyedülálló, idősödő nő villáját. Takarít, összepakol, szennyest válogat, képkeretekről törli le a port... vagyis törölné, ha egyszer nem „döntene“ úgy, hogy önszántából meghibásodik, és gazdája ellen fordul. A házi kedvenc megkopasztása volt az első lépés, de mi lesz azután, hogy a hölgy minden tiltakozása ellenére a robot lezárja az egész házat, elvágva a saját otthonában csapdába esett főszereplőnk menekülési útvonalait? Elég ide egy automata vezérlőközpont tárcsázása? Mi történik, ha az otthoni kényelmet kordában tartó gépezetek... nos, az otthont alkotók ellen fordulnak? 12 perc alatt erre is (egy lehetséges) választ kapunk!
Nézd meg, ha már csomószor
telefonáltál ügyfélszolgálatnak segítségért, de a kettes
gomb 10 percig való tartása után sem kapcsoltak vonalba
konzultációra. Vagy ha éppenséggel nincs motivációd takarítani.
(Majd most garantáltan lesz!)
4.) Bad Travelling (Kellemetlen utazás)
IMDb-értékelés: 8.7 (a 3. évad legmagasabbra értékelt része)
„Réges-rég, egy távoli, idegen óceánon a nagy jábolycápára vadásztak. A veszélyes út során sok hajó veszett oda: az ilyenekre azt mondták, kellemetlen utazásban volt részük...“
Ebben a leginkább moralitásdrámának nevezhető epizódban egy csapat tengerészt váratlan csapás ér: egy vihar során megtámadja és elfoglalja hajójukat a rettegett (leginkább egy órási rákra hasonlító) Thanapoda. A legénység megtizedelése után az ideiglenesen a hajótestbe visszavonult ragadozó szövetségbe kényszerül egy, vele tárgyalni induló hajóssal. Torrin elhiteti az emberhússal táplálkozó szörnnyel, hogy ő az egyetlen, aki egyenesben tudja tartani a hajót, amíg az megérkezik a legközelebbi szigetre, melynek lakóira az óriás rák többszintes fogsora is fáj. A férfi azonban cselt eszel ki: a másfél napra levő sziget helyett egy, valamivel távolabb eső, lakatlan szigetre vinné a szörnyet, hogy megmentsen egy falunyi ártatlan embert. Persze a hosszabb utazás több „sorshúzást“ is követelne majd, hogy etetni tudják a hajó belsejében táborozó „ollós vezért“. Torrin titkos szavazásra bocsátja a döntést, melyik úti célt (és következményt) is válasszák végül az életben maradt tengerészek. A döntés két táborra osztja a legénységet... vagy mégsem?
Nézd meg, ha imádod a tengerészes kalandfilmeket, nem rettensz vissza halott emberek hangján „megszólaló“, bizarr tengeri lényektől, vagy éppenséggel, ha neked anno a Moby Dick túl lightos volt.
3.) Jibaro
IMDb-értékelés: 8.1 (a 3. évad 2. legmagasabbra értékelt része)
Avagy a szirén és a siket katona negyedórányi viszonzatlan szerelme.
Egy kisebb hadseregnyi, gyarmatosító szerepben megjelenő katona (feltehetőleg) hódító szándékkal érkezik egy leginkább fenyőerdőkre hajazó lokalitásra, melynek belsejében egy hatalmas, szívalakú tóba torkollik minden környező, hegyi forrás. A sereg a lápos tó partján próbál tárgyalni a helyiekkel, amikor megpillantják a vízből épp kiemelkedő, tavi tündérnek csak 12-es karika mellett nevezhető lényt, akinek egész testét aranypikkelyek és drágakövek széles palettája borítja. S hogy honnan a szirén asszociácó? Nos, amint a tavi királynő megpillantja a férfiakat, fülsiketítő, hipnotikus visításba kezd, melynek következményeként a megbabonázott fülek egymás mészárlásába kezdenek. (Itt jön a képbe a történet görög mitológián alapuló vonala, melyben a szirének férfiakat megbabonázó, majd a halálba taszító, gyönyörű hangú női alakok voltak.) Az öldöklő katonák közül pusztán egy marad „sértetlen“, a siket és mindenre elszánt vezér. A szirén (mivel valószínűleg először találkozik hallássérült férfival) ezt jelnek tekinti, miszerint megtalálta élete párját, akire nem hat a haláldal. Szerelemtáncával próbálja magához édesgetni a talpon maradt katonát, akinek viszont az arany iránti kapzsisága elvakítja érzelmeit. Együttlétük után leüti a nőt, majd drágaköveitől megfosztva a vízbe taszítja annak vérben forgó testét. A tó vize felveszi a szirén összeszabdalt testének színét, melyben a hadvezér arcát mossa. Nem veszi észre, hogy víz helyett vérből kortyol, aminek következtében a természet igazságot szolgáltat: a katona visszanyeri hallását. De mit jelent ez a látszólag egyedül maradt férfi számára? A 3. évad zárórészéből kiderül.
Nézd meg, ha már hiányoltad az animációs piacról a 21. század vizuális megoldásaiba ültetett, mitologikus történeteket.
2.) The Secret War (A titkos háború)
IMDb-értékelés: 8.1 (az 1. évad 4. legmagasabbra értékelt része)
A Digic Pictures magyar animációs stúdió által készített epizód a világháborúk iránt érdeklődőknek kedvez a leginkább. Szibéria ősi erdeinek mélyén a Vörös Hadsereg egy elit alakulata igyekszik megsemmisíteni a szovjet vezetőség hibájából az emberi világot megszállt szörnyek hadát. 1919 novemberében, miután a Fehér Hadsereg visszavonulni kényszerült, Grishin okkultista küldetést kapott: egy mágikus szertartás végrehajtása volt a feladata, mely során „istentelen“ teremtményeket akartak a Vörös Hadsereg oldalán harcba hívni. A fekete mágia okozta hiba miatt kénytelen most Zakharov hadnagy csatába vinni az utolsó pár, még „talpon lévő“ alakulat egyikét, köztük tulajdon fiát is. Vajon van esélye az emberiségnek szembeszállni a természetfeletti erőkkel?
Nézd meg, ha simán csak odáig vagy a háborús filmekért meg egy kis orosz akcentusért.
1.) Zima Blue (Zima kék)
IMDb-értékelés: 8.3 (az 1. évad 2. legmagasabbra értékelt része)
Hogy kicsoda Zima? Zima A Művész, aki végső művének bemutatására készül milliónyi figyelő szem kíséretében. A Zima kék sem a tenger, sem az ég kékjéhez nem hasonlítható. Egyedi, precíz dolog. Mint minden festő, Zima is portrékkal kezdett, azonban az idő múlása számára is a mélyebb tartalom iránt való érdeklődést vonzotta magával. A világűr felé fordult, csillagrendszereket rekapituláló freskóival hatalmas tömegeket és rajongótábort sodorva maga felé. Egy kiállítása azonban eltért a már megszokottaktól: a világűr-tematika centrumában egy aprócska kék négyzet szakította meg a látszólagos tökéletességet. Az évek során a négyzet alakot váltott: hol kör, hol téglalap formájában foglalt el egyre nagyobb részeket Zima vásznain. Ami azonban állandó volt, az a kék árnyalata. Most, karrierjének önszántából történő véget vetése előtt Zima felejthetetlen élménnyel készül. Visszatér évmilliós gyökereihez.
Nézd meg, ha nem hiszel abban, hogy egy 10 perces 2D-s animáció maradandó tartalmat hagyhat maga után.
Ha tetszett a Love, Death & Robots, less rá ezekre is: Black Mirror (Fekete tükör), Arcane, Everything Everywhere All at Once (Minden, mindenhol, mindenkor), Dark (Sötétség).