A fenti idézet Anne Shirleytől, Lucy Maud Montgomery kanadai írónő gazdag képzelőerővel megáldott felejthetetlen teremtményétől származik, akiről méltán mondhatnánk, hogy az élet romantizálásának (romanticizing life) királynője. Ez a fogalom az utóbbi időben meghódította a közösségi médiát. Sokan élnek abban a hitben – és el kell ismerni, nem teljesen alaptalan ez a feltételezés –, hogy az élet romantizálása nem más, mint a realitás talajától való teljes elrugaszkodás, elefántcsontoronyba zárkózás, álomvilágba menekülés. Valójában viszont a hétköznapi apróságok ünneplését kellene jelentenie, az elhatározást, hogy a legkisebb, legjelentéketelenebbnek tűnő dolgokban is megtaláljuk a szépséget.
Tegnap valósággal perzselt a nap, ma sapka nélkül lefagy az ember füle; egyszerre virágzik a cseresznye, a lilaakác, az orgona, és teljes megrökönyödésemre már a gesztenye is beérte a többieket. Az évszak egymástól távoli csodái összecsúsztak, a változások nem lassan, fokozatosan, egyfajta izgalmas feszültséget keltve jelennek meg, hanem drasztikus gyorsasággal egymás után.
Ez az idei különösen atipikus március-április amellett, hogy félreérthetetlenül figyelmeztet bennünket a globális felmelegedésre, talán még inkább megtanít értékelni azokat a „valódi”, pasztellárnyalatokban ragyogó, simogató szellőjű, madárcsicsergéses tavaszi napokat, mikor reggel még elbírunk egy „vetrovkát”, de délután már jóleső napfürdőt vehetünk.
Ebben a cikkben én, a hamisítatlan romantikus lélek, a régiségek és a cottagecore stílus lelkes kedvelője pár személyesen bevált tippet gyűjtöttem össze arról, hogyan hozhatod ki a legtöbbet minden napból, hogyan romantizálhatod a tavaszt.
1. Naplózás, journaling
Nemcsak praktikus célokra használható, mint a tavaszi terveid, (úti)céjaid vizualizálása, rögzítheted benne mondjuk egy sétán tett benyomásaid, így valóban minden érzékeddel magadba iszod majd a körülötted történő dolgokat. Kiváló zárása a napnak, hogyha összeírod, mi foglalkoztatott és miért vagy hálás – ez segít egy kicsit feldolgozni az esetleges negatív élményeket, emellett „feketén-fehéren” a papíron leírva látod, hogy na, ma is történt valami jó! Végül, de nem utolsósorban belekerülhet a kis füzetkédbe a cikk végén található tavaszi filmlista is…
2. Készíts tavaszi playlistet!
Mindjárt jobban indul a reggel, ha beteszem a tavaszi playlistem, amiben Taylor Swift nagyon is jól megfér a grunge előadók mellett. Nem kell a daloknak kimondottan a tavaszról szólniuk, inkább a személyes asszociációk, emlékek előhívása a varázslat kulcsa, így születik meg egy csokor dalból egy évszak, időszak esszenciája. Ha jövőre újra hallgatod ezt a playlistet, visszatérnek majd azok az érzések, élmények, amelyek meghatározták 2024 tavaszát.
3. Ne csak magadat öltöztesd tavaszba, de a környezetedet is!
Végre előkerülhetnek a lengébb ruhadarabok, a gardróbcserével viszont még nem ér véget a tavaszi újjászületés. Állíts be tavaszi háttérképet, dekorálj a szobádban! Igazán egyszerű egy kis tavaszt csempészni a lakótérbe, én például tavaszi képeslapokat rakok szét a polcaimon, illetve kiállítom a régi Littlest Pet Shop állatkáimat, ilyentájt a katica, a csiga és a lepke kerülnek elő a dobozból. Egyből romantikus „vájbot” kölcsönöz a szobádnak a csipkefüggöny, ami egyszerre takar a kíváncsi tekintetek elől és engedi be a hőn áhított napfényt – biztos vagyok benne, hogy a te nagymamád pincéjében, szekrényében is lapul néhány használatlan, szeretetre éhes példány.
4. Virág minden mennyiségben
A virág olyannyira elengedhetetlen része egy tavaszi szobának, hogy külön kis fejezetet érdemel. Hihetetlen, hogy mennyit képes dobni hangulaton egy váza friss virág: nemcsak színt hoz, de a teret is betölti jellegzetes, friss illatával.
A virágpréselés is jó móka, én a legszívesebben ibolyával és százszorszéppel dolgozom, ezek nagyon szépen mutatnak aztán egy képeslapon vagy könyvjelzőn, de akár egy átlátszó üvegcsében is. Ráadásul legalább a polcon porosodó lexikonok vagy tinikorod szeretett disztópiái, fantasyjei (khm, Végzet Ereklyéi) sem fogják olyan fölöslegesnek érezni magukat.
Ha már a tinikort említem, ne szégyellj visszatérni fiatalabb éned kedvenc tavaszi elfoglaltságaihoz. Mikor fontál utoljára gyermekláncfű/pitypang/pimpimpáré/kákics/púpava (hú, biztos van még több neve) koszorút? Hát, most sem fogsz, mert időnek előtte elvirágzott… de a lényeg átjött, ugye?
Hogyha néhány saját csemetére vágysz, a kertészkedésnek is nekiállhatsz, sőt, akár parfüm- illetve illóolajkészítéssel is próbálkozhatsz. Függetlenül attól, hogy plant mom vagy-e (vagy szeretnél lenni), kukkants be egy virágüzletbe és/vagy kertészetbe, és gyönyörködj a tavasz sokszínűségében.
5. Piknikezz!
Anyai nagymamám sokat ismételt bölcsessége szerint az „R-betűt tartalmazó” hónapokban még nem ajánlatos kint leülni, de én azt hiszem, ez áprilisban már megkockáztatható. A piknikezés a tizenkilencedik század fordulóján, a romantika korában indult hódító útjára (egyesek William Wordsworth-szöt tartják a meghonosítójának), azóta különösen kedvelt téma, például a plein air festészetet dicsőítő impresszionisták körében – idézzük csak fel Szinyei Merse Pál Majálisát.
Hogyha pedig hozzám hasonlóan a kosztümös filmek és a romantikus irodalom kedvelője vagy, nemcsak képzőművészeti alkotásokból, de akár Jane Austen Emmájának festői Box Hill-i piknikjelenetéből is inspirálódhatsz – a 2020-as adaptáció kimondottan ízletes vizuális csemege. Ölts „hercegnős” ruhát, kalapot, vigyél magaddal kosarat, áss elő egy régi teáskészletet, szerelkezz fel (akár saját magad sütötte) finomságokkal, és irány a természet!
Sajnos a tavasz kibontakozása együtt jár a felgyülemlő zápočetekkel, zéhákkal, szemináriumi munkákkal, de ez nem jelenti azt, hogy le kell mondanod a piknikezésről. A passzívabb elfoglaltságok közben, mint amilyen a tanulmányok, kötelező olvasmányok, vagy a jegyzeteim olvasása kimondottan stimulálónak érzem a természet hangjait, a napfény felébreszt, felpezsdít, az pedig tudományosan bizonyított, hogy a zöld pihenteti a szemet.
6. Temető, kálvária, régiófelfedezés
„A dreaded sunny day, so I’ll meet you at the cemetery gates” – énekli Morrissey a posh angol akcentusában (ez a szám is rajta van a playlistemen).
Én azt vallom, hogy egy szép, régi temetőbe mindig érdemes ellátogatni, tavasszal pedig kimondottan sok rejtett szépséget kínál a szemfüleseknek. A művészi igényű sírkövek, mauzólemok mellett érdekes megfigyelni, mennyi nárcisz, tulipán és egyéb kerti virág szaporodott el és keveredett össze azokkal a vadnövényekkel, amelyek a temető természetes élővilágát képezik – egyesek majdhogynem felérnek egy botanikus kerttel. Ha közhelyesen hangzik, ha nem, ilyenkor az a megnyugtató érzés tölt el, hogy van élet a halál után.
Pozsonyban mindig jó választás a Kecske-kapui evangélikus temető, ha pedig Pesten járunk így a magyar költészet napja környékén, mindenképp bóklásszunk egyet a Kerepesi (Fiumei úti) temetőben.
A böjti és húsvéti időszakban „főszerepbe kerülnek” a kálváriák is, amelyeknek emelkedett hangulata szerintem vallási meggyőződéstől függetlenül mindenkit megérint. Személyes kedvencem Ciglédke, az érsekújvári járásbeli Fűr mellett megbújó kis gyöngyszem.
Nem kell mindig messzire menni és messzire vágyni, garantálhatom, hogy rengeteg különleges hely van a környékeden, amik felett elsiklik a tekinteted, vagy amiket még fel sem fedeztél. Iktass be egy (bicikli)túrát, akár a temető- és kálvárialátogatással egybekötve, melynek során közelebbről kapcsolódsz a régióddal. Vigyél magaddal papírt, ceruzát, de akár vízfestéket is, hogy halhatatlanná tudjál tenni egy egyedülálló pillanatot, le tudjál firkantani egy érdekes gondolatot – ki tudja, mikor csókol homlokon a múzsa.
Tavasszal végre több időt tölthetünk a szabadban, de persze vannak olyan napok, mikor arra vágyunk leginkább, hogy az otthon melegében begubózzunk. Összeszedtem pár számomra kedves tavaszi hangulatú és/vagy cottagecore filmet, sorozatot, amelyeknek a zöme könyvadaptáció, így tulajdonképpen egy filmajánlóba rejtett könyvajánló következik:
A titkos kert (The Secret Garden, 1993) – könyvadaptáció
Emma (2009, 1996 – A Gwyneth Paltrow-s film, 2020) – könyvadaptáció
Anne a Zöld Oromból, 1. rész (Anne of Green Gables, 1985) – könyvadaptáció
Anne with an E (2017-2019) – könyvadaptáció
Miss Potter (2006)
This Beautiful Fantastic (2016)
Elvarázsolt április (Enchanted April, 1991) – könyvadaptáció
All Creatures Great and Small (2020- ) – könyvadaptáció
Szellem a házban (Howards End, 1992, 2017) – könyvadaptáció
Bűbáj (Enchanted, 2007)
Mary Poppins (1964) – könyvadaptáció
Pro tipp: olvasd el Soltész Luca legújabb Alma-cikkét, ha még nem tetted, és bővítsd néhány varázslatos Ghibli filmmel a listád!
Elsősorban az alábbi négy tartalomgyártónak köszönhetően adtam át magam az élet romantizálásának, folyamatosan inspirálnak. Csekkold a YouTube csatornájukat, és ihletődj te is!
Darling Desi – https://www.youtube.com/@DarlingDesi
Ruby Granger – https://www.youtube.com/@RubyGranger8
Elise Buch – https://www.youtube.com/@EliseBuch
Karolina Żebrowska – https://www.youtube.com/@KarolinaZebrowska